TESE / MESA

I v případech, kdy je opakovaně zjištěna azoospermie a v ejakulátu nejsou nalezeny žádné spermie nebo není možné získat ejakulát (aspermie) nebo nedochází k ejakulaci, je možno získat a pro oplodnění použít vlastní spermie metodami TeSE a MESA. Jedná se o mikrochirurgický zákrok, kdy urolog operativně získá spermie přímo z kanálků hlavy nadvarlete a z tkáně varlete. Operace se provádí v celkové anestezii a výkon trvá přibližně jednu hodinu. Část spermií se zpravidla hned použije k oplodnění vajíček a zbylé spermie doporučujeme vždy kryokonzervovat pro pozdější použití v případě potřeby dalších IVF cyklů. Protože se jedná o spermie vzácné - často jsou získány jen ve velmi omezeném počtu a nezralé s velmi omezenou pohyblivostí, používá se k oplodnění vajíček striktně metoda ICSI.

MESA - Micro Epididymal Sperm Aspiration

Při tomto mikrochirurgickém zákroku je pomocí jehly odsáta tekutina z kanálků nadvarlete, kde spermie dozrávají. Tekutina může obsahovat zralé spermie. Výkon se zpravidla provádí v celkové anestezii. Pomocí cca 3cm dlouhého řezu na šourku se získá přístup k nadvarleti a z kanálků se odsaje tekutina.

TeSE - Testicular Sperm Extraction

Mikrochirurgický zákrok se provádí operačně v celkové anestezii otevřenou cestou z cca 3 cm řezu na šourku, z malých řezů na povrchu varlete jsou odebrány drobné částky tkáně varlete. V laboratoři jsou z tkáně vypreparovány spermie.

Úspěšnost zisku spermií se pohybuje mezi 60-80 % v závislosti na příčině azoospermie.